Warunkiem zdrowia i dobrej kondycji psów i kotów jest odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta. Obecnie coraz większym zainteresowaniem wśród opiekunów zwierząt cieszą się karmy bezzbożowe. Stanowią one również przedmiot badań specjalistów. Czy rzeczywiście karmy bezzbożowe są lepsze od tych zawierających zboża? Kiedy warto je stosować i czy mogą powodować jakieś skutki uboczne? Kilka informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części wpisu.
Czym są karmy bezzbożowe?
Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie są karmy bezzbożowe. Otóż jak nietrudno się domyślić, nie zawierają one zbóż, takich jak pszenica, owies, kukurydza, ryż. Są one zastępowane innymi źródłami dostarczającymi węglowodany, np. ziemniakami, batatami, ciecierzycą, fasolą. Często ten rodzaj karm wyróżnia się obniżoną zawartością węglowodanów, chociaż nie zawsze tak jest.
Zobacz również: Jak dobrać karmę dla kota?
Podczas doboru karmy dla psa lub kota nie należy sugerować się wyłącznie etykietą z oznaczeniem bezzbożowy czy grain free. Sama informacja, że produkt nie zawiera w składzie zbóż, nie powinna przesądzać o jego wyborze, gdyż to nie oznacza od razu, że jest on lepszej jakości. Świadomy i odpowiedzialny opiekun zawsze powinien przede wszystkim zapoznać się ze składem karmy. Dieta zwierzęcia musi być dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących żywienia warto skonsultować się z weterynarzem, dietetykiem lub specjalistycznym sklepem.
Dlaczego i kiedy warto stosować karmy bezzbożowe?
Stosowanie karmy bezzbożowej może być uzasadnione ze względu na fakt, że psy lub koty, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy z trawieniem zbóż. W naturalnych warunkach dieta tych zwierząt mięsożernych jest bogata przede wszystkim w białka i tłuszcze. Nadmiar węglowodanów pochodzących ze zbóż może powodować problemy trawienne, alergie czy inne dolegliwości. Zarówno w przypadku diety kotów, jak i psów, należy dążyć do ograniczania spożycia zbóż. Dobrej jakości karma bezzbożowa z wysoką zawartością białka może więc okazać się korzystniejsza dla pupila.
Wprowadzenie karm bezzbożowych może być koniecznością w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia uczulenia na białko występujące w ziarnach zbóż, lub nietolerancji pokarmowej składników zbożowych występujących w karmie.
Czy są przeciwwskazania do podawania karm bezzbożowych?
Zasadniczo nie istnieją żadne przesłanki sugerujące unikanie karm bezzbożowych w przypadku karmienia psów zdrowych. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, w których znalezienie odpowiedniej karmy bez zbóż może być znacznie utrudnione. Głównie dotyczy to przypadków zalecenia przez lekarza stosowania określonej diety np. niskobiałkowej (karmy bezzbożowe często posiadają niski poziom węglowodanów a wysoki białka). Poza tym nie wszyscy sprzedawcy posiadają w wystarczającym zakresie karmy bezzbożowe. Znacznie łatwiej jest trafić na karmy z dodatkiem ryżu, który jest dość dobrze przez organizm psa przyswajany. Bardziej istotne od całkowitej eliminacji glutenu jest zwrócenie uwagi na to, jakie zboża karmy zawierają. Jak już zostało wspomniane wcześniej, najważniejsze jest, aby podawać psom i kotom dobrej jakości pożywienie, dostosowane do ich wieku i stanu zdrowia.