Czym należy karmić świnki morskie?

świnka morska

Podstawą diety świnek morskich jest dobrej jakości siano. Oprócz tego warto podawać im świeże i suszone zioła, zielone części roślin, warzywa i owoce. Sprawdzi się też odpowiednio zbilansowana karma.

Co powinno znaleźć się w diecie świnek morskich?

  • Siano. Jest najważniejsze w żywieniu świnek morskich. Stanowi źródło błonnika, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zwierzę powinno mieć dostęp do świeżego siana przez cały czas. Jeśli twój podopieczny nie chce jeść siana, można spróbować kupić siano z dodatkiem ziół np. rodzimej produkcji „Sianko węgrowskie ziołowe”. Jeżeli jednak nadal będzie odmawiać jedzenia, warto zgłosić się ze świnką do lekarza weterynarii, gdyż może to świadczyć o początku problemów z zębami.
  • Karma. Dobrej jakości karma dla świnek morskich powinna zawierać minimum 10% włókna, jednak im więcej, tym lepiej (produkty najwyższej jakości zawierają go ok. 20%). Sprawdzą się granulaty, chętnie spożywane przez świnki, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W naszym sklepie zoologicznym w Białymstoku można nabyć wiele karm pełnoporcjowych i uzupełniających, zarówno w opakowaniach standardowych, jak i sprzedawanych na wagę.
  • Zielonki i zioła. W codziennej diecie świnek morskich nie może zabraknąć ziół jadalnych, liści, pędów trawy, natki (np. pietruszki, marchewki) itd. Polecamy dostępne w naszej ofercie mieszanki suszonych ziół, warzyw i owoców.

Co jeszcze warto podawać świnkom morskim?

Oprócz tego codzienna dieta świnek morskich powinna uwzględniać również owoce i warzywa w niewielkich ilościach, czyli maksymalnie pół szklanki dziennie (lub mniej, jeśli są bogate w cukier). Nie należy karmić świnek winogronami, bananami i cytrusami. Co jakiś czas można podać migdały, orzechy czy nasiona.